خانه ای در کانادا

دانستنیهایی دربارِۀ ساختمان سازی و بازار املاک در کانادا

تنی چند از دوستان در بخش نظران و نیز از طریق ایمیل یا تماس تلفنی سوال مشترکی را در مورد هزینه های زندگی در کانادا پرسیده اند. از آنجا این موضوع برای اغلب مهاجرین سوال مهمی به شمار می آید، پاسخ به آن را در قالب این پست می نویسم:

به نظر من هزینه های زندگی در کانادا به سه بخش زیر قابل تقسیم می باشند که به تفصیل در مورد هریک سخن خواهم گفت:

۱)  هزینه های بزرگ و ثابت برای خرید وسایل زندگی و اتومبیل و نظایر آنها

۲)  هزینه های جاری برای امور اساسی نظیر مسکن، خورد و خوراک، حمل و نقل، انرژی، خدماتی نظیر تلفن و اینترنت، پوشاک، مالیات بر درآمد و مواردی از این قبیل

۳) هزینه های ثانویه که پس از مدتی زندگی در کانادا به آنها احساس نیاز میکنید مانند بیمه عمر و بیماریهای سخت، پس انداز برای روزهای بیکاری، سفر به ایران یا هر نقطه دیگر جهان

*  *  *

هزینه های بزرگ و ثابت تا حد زیادی قابل کنترل هستند. اگر شما وارد شهری مانند تورنتو با زمستانهای بسیار سخت آن میشوید، باید به محلی که برای سکونت انتخاب میکنید دقت زیادی داشته باشید. تورنتو و شهر های اطراف آن سیستم حمل و نقل عمومی مناسب و قابل اطمینانی دارند ولی نکته مهم اینجاست که تورنتوی بزرگ مجموعه گسترده و بی در و پیکری از شهرهای مختلف است که در منطقه ای شاید به ابعاد صد کیلومتر در صد کیلومتر پخش شده اند. در چنین مکانی اگر محل سکونت شما در منطقه اسکاربورو در شرق تورنتو باشد و بخواهید به برامتون یا می سی ساگا در غرب برای کار سفر کنید، حداقل دو تا سه ساعت زمان باید برای هر سر باید در نظر بگیرید.

بهترین مکان سکونت برای مهاجرین و بخصوص ایرانی ها بنا بر تجربه، امتداد خیابان یانگ و نزدیک یا حتی با دسترسی مستقیم از داخل ساختمان به مترو می باشد. گرچه ساختمانهای با دسترسی مستقیم کمی اجاره بیشتری دارند ولی آسایش و زمان صرفه جویی شده برای شما ارزش آن اضافه بها را دارد. در اینصورت شما شاید تا چند وقت نیازی به خرید اتومبیل نداشته باشید.

هزینه خرید وسایل زندگی در تورنتو یا ونکوور بسیار قابل کنترل توسط شما است. با خرید از حراجی ها میتوانید بعضا تا ۷۰ درصد تخفیف بگیرید. اگر هم بودجه کمتری برای وسایل زندگی دارید، میتوانید اجناس دست دوم و سالم و تمیز را به قیمت هایی گاه تا یک دهم قیمت نو آنها از حراجی های منازل و یا سایت www.craigslist.org بخرید.

من در یکی از پست های قبلی مطلبی در مورد همراه آوردن وسایل زندگی به کانادا نوشته ام که اگر کسی در این زمینه سوال دارد، مطالعه آن را توصیه میکنم.

در مورد خرید اتومبیل هم همانطور که گفتم اگر بودجه ای ندارید، سعی کنید در نزدیکی خط مترو یا ایستگاههای اتوبوس خانه بگیرید. اگر هم میخواهید اتومبیل بخرید، حد تعادل را رعایت کنید. خرید اتومیل نو و صفر کیلومتر تا چند سال شما را از هزینه و دردسر تعمیرات رها خواهد کرد ولی هزینه بیمه اتومیل نو برای تازه مهاجرینی که سابقه بیمه و رانندگی در کانادا یا آمریکای شمالی را ندارند بسیار زیاد و گاهی تا ۵۰۰ دلار در ماه خواهد بود. اتومبیل بسیار قدیمی و کهنه هم نخرید که دردسر و هزینه های تعمیراتی آن آنقدر زیاد خواهد شد که کاملا غیر اقتصادی میشود.

در شهری مانند تورنتو به خاطر رطوبت زیاد، تابستانهای شرجی و نمکهای ضدیخی که در زمستانها در خیابانها میریزند، عمر مفید اتوموبیل شاید چیزی حدود ۱۰ سال باشد. یعنی یک اتومبیل ده ساله به بالا به احتمال بسیار زیاد دارای پوسیدگی های شدید در بدنه، شاسی، کف و موتور خواهد بود. در تورنتو خرید یک اتوموبیل با عمر ۴-۳ را توصیه میکنم. بد نیست بدانید که یک اتوموبیل نو آمریکایی در ۴ سال اول به میزان ۷۰ درصد از قیمت نوی خود را از دست میدهد. این افت قیمت در اتوموبیلهای ژاپنی نظیر تویوتا کمتر و حدود ۳۰ درصد است. از سوی دیگر بیمه این اتومبیلها به گرانی ماشینهای صفر کیلومتر نیست.

در ونکوور به خاطر آب و هوای معتدل تری که دارد (زمستانهای بسیار ملایم تر و تابستانهای دلپذیر و بدون شرجی) اتومبیل ها بسیار سالم تر می مانند و شاید باورتان نشود که هنوز هم ب.ام.و های ۲۰۰۲ مدل سالهای ۱۹۷۰ یا ۱۹۷۱ را هنوز هم میتوان کم و بیش در خیابانهای ونکوور دید.

*  *  *

و حالا میرسیم به بخش هزینه های جاری:

اجاره آپارتمان در تورنتو و ونکوور تقریبا یکسان است. یک آپارتمان دو خوابه در خیابان یانگ تورنتو و نزدیک به مترو از ۱۲۰۰ دلار در ماه شروع میشود و میتوان به طور متوسط آنرا حدود ۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار در ماه برای یک آپارتمان متوسط در نظر گرفت. این اجاره بها در برخی ساختمانها شامل هزینه برق و روشنایی هم میشود و در برخی نمیشود. هزینه برق یک آپارتمان دو خوابه شاید ماهانه ۱۰۰ تا ۱۲۰ دلار باشد.

در ونکوور و منطقه ایرانی نشین نیز اجاره ها کم و بیش در همین حد است. شما با ماهانه ۱۲۰۰ دلار میتوانید حتی یک طبقه از یک خانه را اچاره کنید. در مناطق مرکزی شهر (داون تاون) در هر دو شهر اجاره ها بالاتر است و برای محاسبه سر انگشتی، رقم مترمربعی ۲۰ تا ۲۵ دلار در ماه را میتوان در نظر گرفت. یعنی یک آپارتمان ۱۰۰ متری ماهانه ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار خواهد بود.

پس از مسکن، به هزینه خورد و خوراک میرسیم. بر عکس تصور عموم، هزینه خورد و خوراک در کانادا بخش کوچکی از هزینه ماهانه را تشکیل میدهد و چنانچه خرید مایحتاج خود را با حراجیهای هفتگی تنظیم کنید، رقم قابل ملاحظه ای در ماه صرفه جویی خواهید کرد. برای هزینه خورد و خوراک خانگی (شامل رستوران نمیشود) در ماه برای یک خانوار ۴ نفره رقم ۵۰۰ دلار شاید رقم معقولی باشد. البته در ونکوور این رقم کمی (شاید ۱۰ درصد) بالاتر باشد. ضمن آنکه در ونکوور خبری از حراجهای داغ تورنتو نیست.

هزینه ایاب و ذهاب و بنزین و تعمیرات و بیمه ماشین بخش مهمی از درآمد ماهانه شما را خواهد بلعید. به خصوص اگر دارای دو اتوموبیل باشید. هزینه بیمه در تورنتو و ونکوور تقریبا یکسان است. بهای بنزین در ونکوور حدود لیتری ۱۵ سنت (۱۵ درصد) از تورنتو بیشتر است. ولی به همان نسبت فواصل در ونکوور کوتاهترند. در تورنتو اگر فاصله محل کار تا منزل شما نیم ساعت رانندگی یا حدود ۲۵ کیلومتر باشد نسبنا کار و زندگی تان نزدیکند. در حالیکه در ونکوورر این مسافت ۲۵ کیلومتری خیلی دور محسوب میشود.

بهای کارت اتوبوس در این دو شهر حول و حوش ۱۲۰ تا ۱۴۰ دلار باید باشد. دقیقا نمیدانم. بلیط اتوبوس هم برای هر نفر ۳ دلار است. (راستش من در مورد صحت این ارقام اطمینان ندارم و حدس میزنم اینقدر باشند)

در تورنتو برای بیمه درمانی همگانی پولی پرداخت نمیکنید ولی در ونکوور به نسبت افراد خانواده و درآمدتان مبلغی حدود ماهانه ۱۲۰ دلار برای یک خانوار ۴ نفری باید پرداخت کنید.

سرویسهایی نظیر موبایل و تلفن منزل و اینترنت و تلویزیون در هر دو شهر هم قیمت هستند و گرچه با توجه به سرویسی که میگیرید، رقم متفاوتی را پرداخت میکنید، ولی بطور تقریبی برای این سرویس ها باید این مبالغ را ماهیانه بپردازید: تلفن ثابت ۳۰ دلار - اینترنت ۳۰ دلار - تلویزیون ۴۰ دلار - موبایل ۳۵ دلار به بالا.

هزینه پوشاک در تورنتو به واسطه حراجیهای خوب و فراوانش کمتر از ونکوور است. بسته به راه و روش لباس پوشیدنتان و اینکه تا چه جد به دنبال مارکهای مشهور باشید، هزینه پوشاک میتواند از ماهانه متوسط ۳۰-۴۰ دلار تا چند صد دلار متغیر باشد.

مالیات بر درآمد را هم فراموش نکنید به خصوص اگر برای خودتان کار میکنید و مالیاتتان را یکجا در انتهای سال مالی پرداخت میکنید، حواستان به کنار گذاشتن بخشی از درآمدتان برای پرداخت مالیات باشد. اگر کارمند جایی باشید، مالیات مستقیما از دستمزد شما کسر میشود که بسته به میزان در آمدتان این رقم برای درآمد های نزدیک به ۱۰۰هزار دلار در سال، به ۴۰ درصد هم میرسد.

* * *

و سرانجام بخش پایانی یا هزینه های ثانویه مثل بیمه عمر یا بیمه بیماریهای سخت که با توچه به سن و سال و رقم بیمه و وضعیت سلامت جسمانی و جنسیت بسیار متغیر است و نمیتوان برای آن رقم دقیقی ارایه کرد. هزینه سفر به ایران هم که الی ماشاالله است. یک سفر کوتاه یک ماهه برای یک خانوار ۴-۳ نفره به طور متوسط ۱۰ هزار دلار هزینه در بر دارد. معمولا هم در سالهای نخستین که دلتنگی ها بیشتر و گرفتاریهای شغلی و روزمره کمتر است، این سفر ها بیشتر به فکر آدم میزند. به هر حال رقم بزرگی با توجه به درآمد های کانادایی است که با توجه به بعد مسافت ایران و کانادا که باعث افزایش قیمت بلیط هواپیما میشود و نیز فرهنگ سوغاتی و خانواده های شلوغ و پرجمعیت، همگی دست به دست هم میدهند تا سفر به ایران را یک الزام پرهزینه بخصوص در سالهای اولیه مهاجرت تبدیل کند.

* * *

در این مطلب من هزینه هایی مانند رستوران و تفریحات و سینما و غیره را نیاوردم. معمولا با توجه به وضعیت مالی هر خانوار، این ها شاید قابل کنترل ترین هزینه ها باشند.

اگر بخواهم به طور خلاصه و در یک جمله مطالب بالا را خلاصه کنم، باید بگویم که هزینه ماهانه زندگی در کانادا برای یک خانوار ۴ نفره میتواند از ماهانه ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار شروع بشود و حد بالایی هم ندارد. به قول دوستی، تو این کانادا هیچی هم نخوری و نپوشی، ماهانه ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار هزینه ماهانه داری. عده ای هم با ماهانه ۱۰۰۰۰ دلار هم کسر بودجه می آوردند. ولی همان رقم ۴۰۰۰ دلار برای یک زندگی معمولی و متوسط به نظر درست تر می آید. ولی معمولا هرچه از زمان اقامت افراد در کانادا بیشتر میگذرد هزینه های ماهانه آنها هم بیشتر میشود بطوریکه پس از ۵-۴ سال دیگر تصور اینکه من چگونه با ماهانه ۲۵۰۰ دلار زندگی میکردم دشوار است زیرا هزینه های زندگی مثلا روی ۵۰۰۰ دلار تنظیم شده اند.

 

امیدوارم این مطلب یه کم طولانی پاسخ سوالات دوستان را داده باشد. با آرزوی تندرستی و شادی برای شما.

 

موفق باشید

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم تیر ۱۳۸۹ساعت 17:29  توسط کاوه موظفی  |